Dawniej na powierzchni Ceres mogło znajdować się mnóstwo lodowych wulkanów

Miliony lat temu na powierzchni Ceres – planety karłowatej krążącej wewnątrz pasa planetoid między orbitami Marsa i Jowisza – mogło znajdować się mnóstwo lodowych wulkanów, które towarzyszyły górze Ahuna Mons, od jakiegoś czasu również uznawanej za lodowy wulkan. Takie jest zdanie badaczy z Laboratorium Księżycowego i Planetarnego Uniwersytetu w Arizonie.
„Wyobraźcie sobie, że na Ziemi istniał tylko jeden wulkan.” – powiedział Michael Sori z Uniwersytetu Arizonie – „To byłoby zagadkowe.” – Właśnie dlatego zespół Michaela Sori postanowił podjąć się próby sprawdzenia tezy, że dawniej Ceres posiadała wiele kriowulkanów, a po przeanalizowaniu wszystkich informacji, które do tej pory udało uzbierać na temat planety karłowatej, badacze zdołali obmyślić przyczynę zniknięcia większości z tych form ukształtowania terenu.
Naukowcy wierzą, że wulkany z czasem się całkowicie spłaszczyły, zgodnie z ideą, że każdy stały materiał może zacząć płynąć, jeśli da się mu odpowiednio dużo czasu. Nic dziwnego, że wulkany częściowo składające się z lodu przeszły przez ten proces, skoro cały czas jego działaniu poddawane są ziemskie lodowce – to właśnie on odpowiada za ich ruch.Ahuna MonsZespół stworzył nawet model, który miał pokazać, czy lodowe wulkany rzeczywiście mogły się spłaszczyć. W ten sposób badacze doszli do wniosku, że te tak, o ile składały się co najmniej w 40% z wodnego lodu. Prawdopodobnie, aby lodowe wulkany całkowicie zniknęły potrzeba było setek milionów lat. Właśnie dlatego naukowcy sugerują, że Ahuna Mons musi być stosunkowo młodym wulkanem, liczącym sobie około 200 milionów lat. W przyszłości ten wulkan zapewne również zniknie z powierzchni Ceres.
Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zamierzają podjąć się próby odnalezienia jakichkolwiek pozostałości spłaszczonych wulkanów na Ceres. Jeżeli ta próba się powiedzie, być może inni naukowcy zaczną szukać śladów tych obiektów także na powierzchniach innych ciał niebieskich w kosmosie.

Źródło: American Geophysical Union