Czy Facebook ma zamiar ścigać piratów?

Patent na budzącą spore zamieszanie wśród Internautów technologię został przyznany Facebookowi na początku grudnia bieżącego roku. Rozwiązanie, którym wyraźnie interesuje się należący do Marka Zuckerberga serwis, zakłada dogłębną analizę udostępnianych portalowi przez samych użytkowników informacji celem wyszukiwania… pirackich materiałów.

Na chwilę obecną ciężko jednak stwierdzić, czy serwis faktycznie zajmie się wyłapywaniem treści naruszających prawa autorskie – na razie Facebook ma tylko patent na umożliwiającą to technologię. Portal wyraźnie jednak rozważa taką opcję, twierdząc, że rejestracja patentu została spowodowana koniecznością zmniejszenia odpowiedzialności prawnej za publikowane przez użytkowników materiały. Serwis z pewnością bierze pod uwagę również fakt, że zastosowanie nowych mechanizmów mogłoby wywołać oburzenie (i odpływ) użytkowników. Sprawa raczej nie jest więc jeszcze przesądzona i ciężko stwierdzić, jaką ostatecznie decyzją Facebook podejmie.

Co jednak, jeśli technologia zostania wdrożona? Naruszające tzw. własność intelektualną posty będą mogły zostać usunięte lub przekazane do odpowiednich organów celem bardziej wnikliwej analizy. Spekuluje się również, że wprowadzenie nowego mechanizmu może prowadzić do jeszcze szerszych działań Facebooka – portal mógłby np. wyszukiwać inne, niezgodne z prawem działania swoich użytkowników.

Źródło: wirtualnemedia.pl,