Czwarte miejsce Google na chińskim rynku wyszukiwarek

O tym, że relacje Google z przedstawicielami Chin nie są zbyt kolorowe, wiadomo jest nie od dziś. Odkąd w 2011 roku firma ta sprzeciwiła się rządowej cenzurze i przeniosła swoje serwery do Hong Kongu, wprowadzono wiele ograniczeń korzystania z Google Search.
Obserwatorzy rynku uplasowali wyszukiwarkę Google w Chinach, dopiero na 4. miejscu. Według ich informacji wyszukiwarka ta często znajduje błędne wyniki. Między innymi, dlatego właśnie Chińczycy wybierają alternatywne wyszukiwarki.
Na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się chińska wyszukiwarka Baidu, która obsługuje 73% wszystkich zapytań. Kolejno po niej znajdują się wyszukiwarki Quihoo i Sogou. Wyszukiwarka należąca do Microsoftu, czyli Bing zajmuje 6. pozycję.
Warto zauważyć, że nie tylko korzystanie z wyszukiwarki Google spadło. Chińczycy coraz rzadziej korzystają, również z Google Maps. W najbliższej przyszłości relacje Google z chińskimi oficjelami mogą się jeszcze bardziej pogorszyć, gdyż wprowadzony zostanie system informowania użytkowników o słowach kluczowych, które mogą być objęte cenzurą.

Źródło: T3