Czas na zmianę wzorca kilograma. 20 maja walec z Sevres odchodzi do lamusa

20 maja, czyli w Światowy Dzień Metrologii, społeczność naukowa oficjalnie zmieni definicję kilograma. Przez 130 lat wzorcem kilograma był wykonany ze stopu platyny i irydu walec znany jako Le Grand K, przechowywany w skarbcu w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres. Niemniej, gdy tylko ktokolwiek się nim zajmował, ten tracił swoje atomy. W rezultacie z czasem jego masa zmniejszyła się o 50 mikrogramów. Tak, więc, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzą, od poniedziałku wzorzec kilograma będzie oparty na stałej Placka.
Cóż, na tę zmianę czekano od dawna. Co jednak ciekawe, 20 maja zmieni się nie tylko definicja kilograma. Nową definicję otrzymają również amper, kelwin i mol. Ich aktualizacja okazała się łatwiejsza, ponieważ pierwotnie nie bazowały one na kawałku metalu pochodzącym z epoki wiktoriańskiej, w przeciwieństwie do kilograma.MITDzięki temu, że od 20 maja wzorzec kilograma będzie bazowany na stałej Plancka, będzie można go odtworzyć w dowolnym miejscu i dowolnym czasie. To znacznie ułatwi weryfikację masy przedmiotów, które powinny ważyć dokładnie kilogram, a także powinno doprowadzić do powstania znacznie dokładniejszych przyrządów pomiarowych.
Rzecz jasna, po zmianie definicji kilogram nadal pozostanie dobrze znanym kilogramem. Dołączy on jedynie do grona pozostałych jednostek SI, które już teraz są definiowane z pomocą niezmiennych stałych. Te jednostki to chociażby metr, sekunda czy kandela.

Źródło: MIT News