Czarny piątek dniem Xboksa One

„Czarny Piątek” to potoczna nazwa dnia po Dniu Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, który rozpoczyna sezon zakupów świątecznych. Rok rocznie w dniu tym ludzie kuszeni są przez sprzedawców świetnymi ofertami i ogromnymi zniżkami, a wiele punktów sprzedaży jest otwartych dłużej niż zwykle.

Zgodnie z zebranymi w ciągu weekendu danymi w wielkich sklepach sieciowych, takich jak Walmart czy Target, w Czarny Piątek Xbox One stanowił aż 31% wszystkich sprzedanych konsol. Na drugim miejscu z 30% znalazł się Xbox 360, na trzecim z około 15% PlayStation 3. O dziwo, PlayStation 4 przypadło dopiero czwarte miejsce.

Chociaż liczby te przemawiają przeciwko Sony, przed wydaniem ostatecznego osądu należałoby wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze, Xbox jest znacznie bardziej popularny w krajach Ameryki Północnej niż w Europie. Po drugie, PlayStation 4 jest dostępne w sprzedaży o tydzień dłużej niż konsola Microsoftu. Nie jest tajemnicą, że producent boryka się z problemami z zaopatrzeniem.

Na tle konkurencji nieciekawie wygląda sytuacja konsoli Nintendo. W Czarny Piątek Wii U stanowiło zaledwie 6% wszystkich sprzedanych konsol, natomiast oryginalne Wii tylko 1%.

Na razie PlayStation 4 i Xbox One idą łeb w łeb. Obie konsole w dniu premiery sprzedały się w liczbie ponad 1 miliona egzemplarzy. Nadal czekamy na szczegółowe dane, dotyczące europejskiej premiery PlayStation 4. Zważywszy na problemy z jakimi musiał borykać się producent, można być jednak niemal pewnym, że padnie kolejny rekord.

Źródło: Venture Beat