Co nowego w PaintShop Pro X5 – recenzja programu do edycji zdjęć
Corel wprowadził nową wersję oprogramowania do edycji zdjęć PaintShop Pro X5. Rok temurecenzowaliśmy dla was program w wersji X4. Jakie nowości pojawiły się w X5 i czy warto się przesiadać z X4?
Dla użytkowników nowszych systemów komputerowych istotna może być informacja, że nowa wersja Corel PaintShop Pro X5 jest kompatybilna z Windows 8. Poza tym w programie pojawiły się różne ulepszenia oraz kilka nowych funkcji. Poprawiono działanie stylów warstw, pędzli oraz ulepszono narzędzia HDR. Pojawiły się nowe narzędzia artystyczne – ciemnia Retro, paleta Efekty natychmiastowe oraz efekt Filtr połówkowy. Nowością w wersji X5 jest również integracja z serwisami społecznościowymi oraz opcja rozpoznawania twarzy, a także funkcja Udostępnij moją wycieczkę, która umożliwia udostępnianie interaktywnych pokazów slajdów z mapami.
Interfejs PaintShop Pro X5 podzielony jest na trzy tryby robocze – Zarządzanie, Dopasowanie i Edycja. Taki podział został wprowadzony w poprzedniej wersji programu i konsekwentnie zastosowany teraz. Program domyślnie pracuje w trybie Zarządzanie – tutaj za pomocą panelu Nawigacja wybieramy zdjęcia do edycji, a także przeglądamy i tworzymy kolekcje. Zawartość zaznaczonych katalogów pojawia się w panelu Organizer, który jest dostępny także w przypadku pozostałych trybów pracy programu. W Organizerze może być
wyświetlony również podgląd pliku RAW.Tryb roboczy Zarządzanie. Po prawej stronie widoczny jest nowy panel Miejsca, w którym na mapie wyświetlone jest miejsce wykonania fotografii (o ile ta zawiera dane geolokalizacyjne).
Z prawej strony dostępny jest panel Informacje, wyświetlający informacje o pliku i umożliwiający opisanie zdjęć i dodanie do nich znaczników oraz ocen. W panelu tym pojawiły się dwie nowe karty – Osoby i Miejsca. Karta Osoby pozwala opisać osoby widoczne na zdjęciach, natomiast na karcie Miejsca wyświetlona jest mapka z zaznaczonym miejscem wykonania zdjęcia, jeśli ma ono w metadanych zapisane informacje geolokalizacyjne.
Zdjęciom można również samodzielne dodać geotagi, oznaczając własnoręcznie miejsca na mapie. Można też skopiować te dane z serwisu Facebook czy zaimportować dane o położeniu z pliku śledzenia GPS (format KML). Opcje te znajdziemy w panelu Organizer. Oprócz tego umieszczono tutaj opcję wyszukiwania osób, dostępną w trybie przeglądania kolekcji. Program automatycznie przeszukuje zaznaczone zdjęcia i wyświetla wykryte twarze. Wystarczy je opisać.Nowy panel Osoby, służy do opisywania osób na zdjęcia lub wyświetlania informacji o opisanych osobach.
Nowa funkcja w PaintShop Pro X5 – wyszukiwanie osób.
Na panelu Organizer znalazło się jeszcze jedno nowe narzędzie – Udostępnij moją wycieczkę. Funkcja ta umożliwia utworzenie z wybranych fotografii, które posiadają geotagi, specyficznego pokazu zdjęć wraz z towarzyszącą mapą. Na mapie (może być zwykła lub satelitarna) są zaznaczone miejsca wykonywania fotografii oraz miniatury zdjęć. Ponadto program tworzy pliki strony internetowej – można je przesłać do serwisu Dropbox i udostępnić namiar na Facebooku, a także umieścić na dowolnym serwerze. Efekt działania nowego narzędzia – Udostępnij moją wycieczkę. Jest to pokaz zdjęć skojarzony z mapą, na której zaznaczone są miejsca wykonania fotografii. Zdjęcia wyświetlane są w kolejności ich wykonania, dzięki czemu możemy prześledzić na mapie całą trasę.
W programie PaintShop Pro X5 pojawił się nowy panel – Efekty natychmiastowe. Jest on dostępny we wszystkich trzech trybach pracy aplikacji. Znajdziemy w nim gotowe efekty, posortowane według kategorii: Artystyczne, Czarno-biały, Krajobraz, Portret, Retro, Style filmowe, Tradycyjnie oraz dodatkowo Zdefiniowane przez użytkownika. W sumie prawie 100 gotowych efektów, które można zaaplikować do zdjęcia za pomocą podwójnego kliknięcia. Panel bardzo spodoba się wielbicielom szybkich zmian, a także różnorodnych efektów jak ze starych aparatów czy podobnych do tych, jakie można uzyskać za pomocą aplikacji typu Instagram. Niektóre efekty pokrywają się jednak z efektami dodawanymi przez inne stare narzędzie PaintShop Pro – Wehikuł czasu. Wygląda to tak, jakby Corel dodawał nowe efekty, nie analizując dotychczasowej zawartości swojego programu.Panel Efekty natychmiastowe
W trybach pracy Dopasowanie i Edycja dostępne są nowe narzędzia fotograficzne – Ciemnia retro oraz Filtr połówkowy. Ciemnia retro pozwala manualnie – za pomocą suwaków, zaznaczeń i krzywej – dostosować wygląd zdjęcia i nadać mu efekt wizualny jak ze starych zdjęć.
Ciemnia retro.
#break#
Z kolei narzędzie Filtr połówkowy pozwala symulować efekt filtra, nakładanego na obiektyw aparatu celem podbarwienia lub przyciemnienia części zdjęcia, np. mało atrakcyjnego nieba. Niestety, efekt działania tego narzędzia nie do końca nam odpowiada – gradientowa nakładka powoduje spadek kontrastu i zmniejszenie widoczności detali fotografii. W większości przypadków lepszy efekt uzyskamy za pomocą normalnej edycji i warstw dopasowania.Narzędzie Filtr połówkowy.
Jeśli mowa o warstwach, warto zauważyć kolejną nowość – na panelu z warstwami pojawiła się ikona bezpośredniego dostępu do Stylów warstw (takich jak efekt cienia czy blasku). To ulepszenie w stosunku do poprzedniej wersji PaintShop Pro.Ikona bezpośredniego dostępu do stylów warstw.
Corel do wersji X5 dodał również nową funkcję przetwarzania HDR o nazwie Jedno zdjęcie RAW. Funkcja ta pozwala utworzyć z pojedynczej fotografii RAW trzy zdjęcia o różnym naświetleniu, aby później połączyć je w jedną fotografię HDR. W ustawieniach dobieramy różnicę w ekspozycji składowych obrazów, a także przesuniecie całej ekspozycji (możemy całość rozjaśnić lub przyciemnić). Podczas przetwarzania korzystamy już z narzędzi HDR, bogatych w ustawienia i pozwalających dopracować obraz. Tutaj musimy wspomnieć, że pracowania HDR została ulepszona – dodano m.in. możliwość tworzenia czarno-białych obrazów HDR. Szkoda, że Corel więcej uwagi nie poświęcił na poprawę przetwarzania plików RAW – pracownia RAW ma dość skąpe ustawienia i nie pozwala na wyciągnięcie z RAWa wszystkich możliwości. To się również przekłada na ostateczny efekt działania funkcji Jedno zdjęcie RAW – np. trudno uzyskać satysfakcjonujące rozjaśnienie ciemniejszych miejsc.Tryb przetwarzania jednego zdjęcia RAW – z jednej fotografii tworzone są trzy zdjęcia o różnym stopniu naświetlenia.
Przetwarzanie HDR.
Tryb czarno-białych zdjęć HDR.
Co jeszcze poprawiono w PaintShop Pro X5? Narzędzie Kadrowanie (dodano opcje, ułatwiające określenie wymiarów do druku), narzędzie Tekst (według producenta ulepszone zostało zaznaczanie tekstu i współpraca z narzędziem Wskaźnik) oraz obsługę wielu skryptów.
Podsumowując. PaintShop Pro X5 to świetny rozbudowany i niedrogi program dla amatorów fotografii cyfrowej z licznymi narzędziami i polskojęzycznym interfejsem. Ale też z pewnymi niedociągnięciami. Dla osób, które przeważnie fotografują w trybie RAW i chcą wydobyć z tych zdjęć maksimum jakości, możliwości PainShop Pro mogą być niewystarczające. Tutaj jednak prym wiedzie produkt firmy Adobe. Liczymy jednak, ze Corel poprawi tę funkcjonalność w przyszłych wersjach oprogramowania.
PaintShop Pro X5 nie oferuje wielu zmian w stosunku do poprzednika. Wersja X4 wydaje się wręcz rewolucyjna w porównaniu z X5 – możecie o tym przeczytać w naszej recenzji tego programuhttp://www.conowego.pl/testy/corel-paintshop-pro-x4-co-nowego-3986/ . W PaintShop Pro X5 szczególnie interesująca jest opcja oglądania zdjęć na mapach, a także paleta Efektów natychmiastowych. Jeśli dodatkowo zależy nam na funkcjach społecznościowych, a ponadto mamy najnowszy system Windows 8, wówczas warto zdecydować się na przesiadkę z poprzedniej wersji. W przeciwnym razie lepiej poczekać na kolejną wersję – X6. Nadal brakuje nam na przykład automatycznego narzędzia do składania panoramy…PaintShop Pro X5 można kupić w cenie ok. 230 złotych, jest więc o około 100 zł tańszy niż najnowszy Photoshop Elements. Dostępny jest również pakiet PaintShop Pro X5 Ultimate, zawierający ciekawe dodatki, takie jak filtry fotograficzne Nik Color Efex Pro 3.0 oraz narzędzia do ulepszania portretów REALLUSION FaceFilter Studio 2.0. W pakiecie dostępnych jest również ponad 100 pędzli, tekstur oraz teł. Kupimy go za około 300 złotych.
Program PaintShop Pro w wersji próbnej możemy pobrać ze strony firmy Corel http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?&mapcounter=1&pid=prod4900067 – jest to w pełni funkcjonalna wersja aplikacji, działająca przez 30 dni.
FOT. Karol Żebruń, Corel