CNIL: Windows 10 niebezpieczny, zbiera zbyt dużo danych użytkownika

Francuska Narodowa Komisja Ochrony Danych (CNIL) zwróciła się do Microsoftu z pismem, w którym wzywa do natychmiastowego dostosowania systemu Windows 10 do tamtejszej ustawy o ochronie danych osobowych. Ponadto CNIL podkreśla, że gigant z Redmond łamie postanowienia wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 października w sprawie umowy Safe Harbour.
Przedstawiciele Microsoftu twierdzili wcześniej, że na mocy umowy Safe Harbour (programu Bezpiecznej Przystani), dane europejskich użytkowników systemu Windows 10 firma może wysyłać na swoje serwery w Stanach Zjednoczonych. Pomimo tego, iż termin zastosowania się do wyroku Trybunału zakazującego tego procederu, minął 31 stycznia bieżącego roku, Microsoft nadal go uskutecznia.
CNIL wskazuje także, że Microsoft zbiera zbyt dużo danych użytkowników systemu, nie prosząc przy tym o stosowną zgodę na ich gromadzenie. Nie informuje również o plikach cookies śledzących aktywność użytkowników systemu i nie pozwala ich blokować.
Microsoft dostał kolejne 3 miesiące na zastosowanie się do uwag. W razie braku współpracy z Francuską Narodową Komisją Ochrony Danych, firma zostanie ukarana kwotą, uwaga: 150 000 euro. Dla takiego giganta taka kara, to żadna kara.
David Heiner z Microsoftu zapowiedział już jednak, że „podjęte zostaną działania z CNIL, mające na celu wypracowanie rozwiązania problemu.” Jednym słowem, Microsoft będzie negocjował i szukał sposobu na to jak nie zmienić nic i uniknąć przy tym odpowiedzialności za swoje dotychczasowe praktyki.
 
 
 

Źródło:techrepublic