Ciekawostki filmowe: wiadomości ukryte w filmach

Pewni reżyserzy, guru efektów specjalnych, a nawet edytorzy, znani są z umieszczania ukrytych wiadomości w swoich filmach. Przedstawiamy listę takich komunikatów. Zaznaczamy, że nie są to zwyczajne „easter eggi” oraz przestrzegamy przed możliwymi spojlerami.
1. Matrix Reaktywacja
Tablice rejestracyjne w filmach zazwyczaj są zaprojektowane tak, by wtapiały się w otoczenie, ale w trylogii Matrixa tablice wielu pojazdów stanowią nawiązanie do tekstów religijnych. Na początku trzeciej części napis na tablicy pojazdu Agenta Smitha brzmi „IS5415”, co odwołuje się do 16-go wersetu w 54. rozdziale Księgi Izajasza – „Oto Ja stworzyłem kowala, który dmie na ogień rozżarzonych węgli i wyciąga z niego broń, by ją obrobić. Ja też stworzyłem niszczyciela, aby siał zgubę.” Podczas scen pościgu na autostradzie, Cadillac Trinity ma tablice z napisem „DA203”, co odnosi się do 3-go wersetu w drugim rozdziale Księgi Daniela – „Król powiedział do nich: Miałem sen i ducha mojego ogarnął niepokój; chciałem ten sen zrozumieć.” Oczywiście, tablice rejestracyjne nie są jedynym nawiązaniem do tekstów religijnych w Matrixie. Nazwa statku Morfeusza to Nabuchodonozor, który był także babilońskim królem i, wcale nie przypadkowo, mówcą we wspomnianym wcześniej fragmencie Księgi Daniela.
Matrix Reaktywacja
2. Fight Club [spoilery]
Tyler Durden, grany przez Brada Pitta, ujawnia, że gdy pracował jako obsługa projektora, ukrywał w taśmie filmowej zdjęcia męskich genitaliów. David Fincher zachował się podobnie w przypadku samego Fight Clubu. Zanim widzowie oficjalnie poznali Tylera, bohater pojawiał się na mniej niż sekundę podczas niektórych ujęć. Twórca tłumaczy, że celem takiego zabiegu było ukazanie, że Durden jest jedynie wytworem umysłu narratora. W filmie ukryta jest także inna wiadomość. W scenie rozgrywającej się w budce telefonicznej, na telefonie napisane jest: „Żadnych połączeń przychodzących”. Nie trudno jest się domyślić, że w tym momencie do narratora znajdującego się w budce zadzwonił Tyler Durden.
Fight Club
3. Król Lew
Gdy Simba kładzie się na brzegu klifu, chmura pyłu unosi się do góry, a po chwili przyjmuje kształt trzech kontrowersyjnych liter. Przez lata, ten moment uważany był, zwłaszcza za miłośników teorii spiskowych, za ukrytą wiadomość, której celem była promocja seksualności wśród dzieci. Jednakże, animatorzy filmu twierdzą, że litery miały tworzyć układ SFX, nawiązując do działu efektów specjalnych Króla Lwa.
Król Lew
4. Jestem legendą
Podczas sceny polowania na Times Square w Nowym Yorku, Will Smith mija billboard reklamujący film, w którym pojawić się mają zarówno Batman jak i Superman. Widnieje na nim również data premiery, czyli 15 maja 2010 roku. Biorąc pod uwagę, że Jestem legendą pojawiło się w 2007 roku, to jeśli taki film by rzeczywiście powstał, najprawdopodobniej wystąpiłby w nim Brandon Routh, który pojawił się w Superman: Powrót w 2006 roku oraz Christian Bale, który zadebiutował w roli Batmana w 2005 roku. WarnerBros. kilka lat temu zajęło się produkcją Batman v Superman (z inną obsadą), więc studio naprawdę umieściło ukrytą wiadomość w Jestem legendą.
Jestem legendą
5. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
Veronica Corningstone, grana przez Christinę Applegate, odwiedza meksykańską restaurację z innymi kobietami z KVWN Channel 4, by ukarać Rona Burgundy’ego i jego zespół za ich seksistowskie poglądy. Restauracja, w której się znalazły, nazywa się „Escupimos en su Alimento”, co oznacza – „Plujemy do waszego jedzenia”. W filmie występują takie talenty, jak Judd Apatow i Will Farell, więc nie powinien być żadnym zaskoczeniem fakt, że jeden z najzabawniejszych gagów, jakie się pojawiają, jest również najczęściej pomijanym.
Anchorman
6. Sunshine
Podczas misji na Słońce, załoga Icarus II dostaje sygnał o niebezpieczeństwie od dawno zaginionego Icarus I i postanawia spotkać się z drugim statkiem. Gdy grupa dostaje się na Icarus I, ich latarki raz na kilka sekund świecą prosto w kamerę oraz widza. W każdym takim kadrze reżyser Danny Boyle umieścił ukryty obraz. Obrazy te przedstawiają zmarłych członków załogi Icarus I. Co sprawia, że te zdjęcia są wyjątkowo dziwne? Otóż pochodzą z wesołego, stylizowanego na hawajskie, przyjęcia, które miało miejsce tuż przed tajemniczymi wydarzeniami związanymi z zaginięciem statku. Jeden z przybyłych odsłania grupowe zdjęcie znajdujące się na ścianie i okazuje się, że wstawione przez Boyle’a Obrazy są jego fragmentami.
Sunshine
7. Projekt: Monster [spoilery]
W ostatnich scenach Projektu: Monster, Rob i Beth szukają schronienia przed potworem pod Greyshot Arch w Central Parku. Kilka chwil później, most zostaje zawalony, para pogrzebana pod gruzami i wydaje się, że potwór zginął. Ale na napisach końcowych, Matt Reeves, umieścił 5 sekundowe nagranie, które mówi zupełnie co innego. Gdy odtworzymy dźwięk od tyłu, usłyszymy wiadomość, która brzmi jak raport wojskowy i jasno zaznacza: „It’s still alive”. To wskazuje, że kreatura może nie być martwa, co otwiera drogę do powstania kontynuacji tego filmu.
Projekt: Monster
8. King Kong
Większość filmów polega na dialogu postaci, by wyjaśnić niewerbalne i niewizualne treści widzom, ale oglądający rzadko myślą dwa razy, gdy któryś z aktorów otrzyma wiadomość w alfabecie Morse’a. Zazwyczaj akceptujemy to, jak szyfr jest tłumaczony w filmie. W przypadku tego remake’u, Peter Jackson zamieścił ukrytą wiadomość dla kinomaniaków, którzy jednak postanowili samodzielnie ją przetłumaczyć. Zanim bohaterowi docierają na Skull Island, otrzymują zakodowaną wiadomość, która jest nakazem aresztowania Carla Denhama. W rzeczywistości, nie ma w niej słowa o aresztowaniu, a zamiast tego mówi „Pokaż mi małpę”. Zdanie jest wyrazem honoru dla najsłynniejszej małpy w historii kina i z pewnością skłania do ponownego zastanowienia, gdy po raz kolejny słyszymy alfabet Morse’a, w jakimkolwiek filmie.
King Kong