Chcesz widzieć przez ściany? Użyj Wi-Fi!

Każdy, kto oglądał film o Batmanie pamięta scenę, w której Bruce Wayne zamienia wszystkie telefony w wielki sonar, by dzięki temu móc widzieć więcej niż inni. To samo, choć w mniejszej skali zrobili naukowcy z MIT. Technologia RF Capture polega na emitowaniu fal radiowych, ponownym przechwyceniu ich odbicia od ludzi lub obiektów po drugiej stronie ściany i przekształceniu go w obraz.
Naukowcy twierdzą, że to dopiero początek ich badań i nie rozważali sposobów, w jaki ich technologia może być użyta, lecz liczba potencjalnych zastosowań jest ogromna. Na początku tego roku zespół prowadzony przez Dinę Katabi i Fadela Adiba został zaproszony do Białego Domu, aby przedstawić system opieki nad starszymi ludźmi nazwany Emerald, który wykorzystuje podobne technologie jak RF Capture do śledzenia ruchów osoby w różnych pomieszczeniach oraz monitoruje prace serca i oddech by w przypadku wystąpienia zagrożenia życia powiadomić o wypadku odpowiednie służby.

Dzięki RF Capture możemy odróżnić nawet 15 osób stojących po drugiej stronie ściany z dokładnością na poziomie 90%. Odnosząc się do konferencji SIGGRAPH Asia, gdzie zaprezentowano referat na temat RF Capture – Adib podkreślał, że udoskonalona do perfekcji technologia może mieć szeroką gamę zastosowań. Na przykład pozwoli filmowcom na rezygnacje z czujników i znaczników podczas konwersji ruchów człowieka do animacji komputerowej. Na bliższym nam poziomie – technologia może być zastosowana do śledzenia ruchów ludzi w ich domach, chociażby w celu dostosowania temperatury w różnych pomieszczeniach.

Źródło: MIT News