Chcesz kupić RAM? Taniej już nie będzie…

Rok 2016 dla miłośników sprzętu komputerowego upłynął pod znakiem wzrostów ceny podzespołów komputerowych – w szczególności na tym polu wyróżniały się właśnie kości pamięci RAM. Niestety wszystko wskazuje na to, że podobna sytuacja będzie miała miejsce również w 2017 roku.
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy hurtowe ceny kości skoczyły praktycznie dwukrotnie – podczas gry w pierwszej połowie 2016 roku musieliśmy zapłacić za kość o pojemności 32 GB DDR4 około 90 dolarów, tak teraz cena ta wynosi około 160 dolarów. A to niestety nie koniec – rynkowi analitycy wieszczą kolejną serię podwyżek, która ma potrwać mniej więcej do końca drugiego kwartału 2017. Potem ceny mają zatrzymać się w miejscu, ale wcale nie oznacza to, iż nagle spadną – powinny one utrzymać się osiągniętym poziomie.
A wszystko to wina zbyt małych zapasów kości RAM w stosunku do rynkowego zapotrzebowania. Niestety na zwiększenie produkcji wcale się nie zanosi – w końcu jeżeli można zarobić znacznie więcej niż zwykle, to po co dokonywać niepotrzebnych z biznesowego punktu widzenia zmian?

źródło: techpowerup