Call of Duty: Black Ops 3 – recenzja

Nie będę ukrywał, że do każdej kolejnej odsłony Call of Duty podchodzę dość sceptycznie, choć spędziłem wiele godzin świetnie bawiąc się przy CoD 1, CoD 2 oraz Modern Warfare 3, czy też Black Ops 1. Doskonale rozumiem utyskiwania graczy skupiających słowa swojej krytyki wokół dość mocno wyświechtanej oprawy wizualnej oraz braku powiewu świeżości w rozwiązaniach towarzyszących rozgrywającej się kampanii. Okazuje się, że Black Ops 3 da się polubić. Wiele osób liczyło na powrót studia Treyarch w glorii i chwale, ale niestety: pomimo, że to produkcja dobra, nie jest ona pozbawiona wad.Call of Duty Black Ops 3Call of Duty: Black Ops 3 zadebiutowała na komputerach osobistych oraz konsolach nowej i starej generacji. Wersje stworzone na konsole Playstation 3 i Xbox 360 nie posiadają jednak trybu jednoosobowego – ten był zbyt wymagający jak na moc obliczeniową tych urządzeń. Testowałem grę w wersji PC i… ojć, rozumiem dlaczego twórcy nie sprostali zadaniu stworzenia singla dla tych platform.Call of Duty Black Ops 3Akcja Call of Duty: Black Ops 3 rozgrywa się w 2065 roku, kiedy to ludzkość osiągnęła tak wysoki poziom postępu technologicznego i rozwinęła tak znamienite systemy obrony przed atakami z powietrza, że o sile uderzeniowej państw decydują głównie niewielkie, doskonale wyszkolone oddziały żołnierzy wyposażonych w implanty poprawiające ich zdolności bojowe, wspierane dodatkowo przez roboty. Pośrodku zaogniającej się międzynarodowej intrygi znajdujemy się, a jakże, my – gracze.
Kampania dla jednego gracza w Black Ops 3 jest dokładnie tym, czego moglibyście się spodziewać po serii Call of Duty. Trochę czasu spędzimy biegając na lądzie, trochę pływając w wodzie, odrobinę w pojeździe opancerzonym, a także kilkanaście minut zajmie nam latanie w przestworzach, w kokpicie myśliwca wielozadaniowego. Dodatkowo dzięki cybermodułom będziemy mogli przejąć kontrolę nad niemal każdym robotem. Wszystko to przeżyjemy wcielając się w postać bezimiennego superżołnierza, który po uprzednim zmasakrowaniu przez maszyny został wyposażony w całą paletę ulepszeń, które będziemy odblokowywać w trakcie kampanii.Call of Duty Black Ops 3Rozgrywka w trybie jednoosobowym jest bardzo dynamiczna, a mordowanie kolejnych zastępów przeciwników satysfakcjonujące. Na przestrzeni każdego poziomu poukrywano garść przedmiotów kolekcjonerskich, które po ich zebraniu pojawiają się w specjalnej gablotce, a prócz wykonywania podstawowych założeń misji, za cel postawić sobie możemy zdobycie jak największej ilości osiągnięć, otrzymywanych na przykład za zabicie odpowiedniej ilości wrogów w odpowiednim czasie. Za wszystko to nagrodzeni zostaniemy punktami doświadczenia, które pomogą nam odblokować kolejne poziomy postaci, a co za tym idzie jeszcze więcej broni, akcesoriów, skinów i elementów ubioru.

Call of Duty Black Ops 3Call of Duty Black Ops 3

Naszymi oponentami będą zarówno żołnierze, jak i roboty, do zniszczenia których zwłaszcza na wyższych poziomach trudności (jest ich łącznie pięć), niezbędny okaże się całkiem pokaźny zestaw umiejętności bojowych, podzielonych na trzy kategorie. Odblokujemy je pomiędzy kolejnymi etapami gry i tylko od nas zależało będzie z których skorzystamy. Trzeba przyznać, że stosowanie ich w boju jest naprawdę świetną zabawą! Bieganie po ścianach, przejmowanie kontroli nad wieżyczkami i pojazdami wroga i zdalne wysadzanie wrogich maszyn to tylko wybrane spośród całego wachlarza możliwości.Call of Duty Black Ops 3Przeciwnicy na normalnym poziomie trudności nie grzeszą nadmiarem inteligencji, często nie przejmując się zupełnie tym, że zaszliśmy ich od flanki i stoimy tuż obok, głaszcząc ich po głowie lufą karabinu. Wzrost poziomu trudności nie uczyni z nich mistrzów taktyki – ot zadawać oni będą znacznie większość ilość obrażeń. Przeciętną SI przeciwników maskuje jednak częściowo wartkie tempo rozgrywki, bo na głupotę przeciwników nie mamy po prostu czasu zwracać uwagi. Problem braku amunicji w zasadzie nie występuje, gdyż niemal wszędzie na planszy są rozsiane zasobniki z nabojami, a co jakiś czas napotkamy nawet na stację uzbrojenia, dzięki której podmienimy szybko cały arsenał na najbardziej odpowiedni dla danej sytuacji.Call of Duty Black Ops 3O ile na początku włączył mi się nieco tryb marudzenia na nie-aż-tak-dobrą grafikę i aktywowało się nastawienie to-już-było-wiele-razy, to z minuty na minutę bawiłem się coraz lepiej, serio. Grafika stworzona w oparciu o silnik IW nie wygląda może fenomenalnie, ale miewa swoje dobre momenty. Singapur podczas ulewnego deszczu czy architektura Zurychu wyglądają naprawdę dobrze.

Grafikę jednak całościowo określiłbym mianem co najwyżej dobrej – tu i ówdzie wciąż spotkać można tekstury o naprawdę niskiej rozdzielczości. Call of Duty: Black Ops 3 zostało stworzone przede wszystkim z myślą o konsolach nowej generacji, a jakie są ich możliwości obliczeniowej (no, niezbyty wielkie) wiemy wszyscy doskonale.Call of Duty Black Ops 3Nie będę mówił, ze Black Ops 3 to jakiś fenomen, ale kampania i opowiedziana w niej historia są po całkiem niezłe. Warstwa fabularna zasługuje wręcz na słowa pochwały, bowiem po raz pierwszy od dłuższego czasu dotyka materii związanej z etyką, prawami człowieka i człowieczeństwem. Momentami wydarzenia na ekranie przybierają zaskakująco wręcz brutalny obrót i u co po niektórych wywołać mogą wręcz obrzydzenie.Call of Duty Black Ops 3Zdobywanie kolejnych osiągnięć cieszy, podobnie jak odblokowywanie tony ciekawych akcesoriów, pomagających usprawnić dotychczasowy arsenał. Niestety, po raz kolejny nie dano nam zbyt wielkiej swobody eksploracji i większość misji sprowadza się do podążania do jej celu jak po sznurku. Na palcach jednej ręki można policzyć sytuacje kiedy pole walki jest na tyle rozległe, aby można było się po nim swobodnie poruszać. Eliminujemy grupę wrogów, idziemy kawałek do przodu, trafiamy na z pozoru bardziej skomplikowane zadanie lub przeciwnika, rozwiązujemy problem, nadal przemy naprzód. Zmniejszono na szczęście ilość sekwencji QTE do zera i nad wszystkimi wydarzeniami rozgrywającymi się na ekranie mamy pełną kontrolę. Niejednokrotnie spore zamieszanie mające miejsce na ekranie monitora pomaga opanować interfejs DNI, który możemy skonfigurować w taki sposób, aby wyświetlał jedynie niezbędne informacje dotyczące pola walki – ot choćby tylko podświetlał przeciwników, zamiast pokazywać wszystkie inne parametry.

Call of Duty Black Ops 3Call of Duty Black Ops 3

Pomiędzy poszczególnymi misjami, rozgrywającymi się w przeróżnych zakątkach świata czas spędzać będziemy w różnych kryjówkach, gdzie odblokowywać i ulepszać będziemy mogli swoje zdolności, konfigurować ekwipunek (opcji jest całe zatrzęsienie), odbywać misje treningowe w symulatorze, przeglądać zdobyte odznaczenia, zmieniać ciuszki i takie tam.

Call of Duty Black Ops 3Call of Duty Black Ops 3

Od samego początku możemy uzyskać dostęp do absolutnie wszystkich misji kampanii, co już przed premierą gry stało się obiektem wielu dyskusji. Jeśli ktoś chce zacząć przygodę od ostatniej misji – nie ma problemu. Sam skorzystałem z tej opcji dwa razy, choć niestety, byłem do tego zmuszony. Dlaczego?Call of Duty Black Ops 3Otóż kilka razy, z zupełnie niewiadomych mi przyczyn, podczas zabawy w trybie jednoosobowym, następowało rozłączenie z serwerami Treyarcha. I wiecie co? Progres się nie zapisywał. Początkowo wydawało mi się, że to problem mojego łącza internetowego, później platformy Steam, jednak po dochodzeniu przeprowadzonym po piątym zerwaniu połączenia okazało się, że to wina tego, że gra jest po prostu kapryśna i niezbyt stabilna. Uwierzcie, miałem dość przechodzenia po raz trzeci tej samej sekwencji, trwającej około 20 minut. Co gorsza, jedna z misji (podczas retrospekcji cofającej nas do II Wojny Światowej) zbugowała się kompletnie i w odpaleniu stosownego skryptu nie pomagało nawet ponowne wczytanie ostatniego checkpointa…Call of Duty Black Ops 3Próbowałem znaleźć odpowiedź na swój problem w sieci i okazało się, że nie byłem osamotniony, bowiem problem w tym i innych miejscach napotykali gracze korzystający tak z PCtów, jak i konsol nowej generacji. W końcu stwierdziłem, że producent odblokował możliwość uruchomienia dowolnej misji w dowolnym momencie tylko po to, że był świadom niestabilności swojego produktu i chciał uniknąć jeszcze większej frustracji grających.Call of Duty Black Ops 3Oczywiście zapewne nie było to podyktowane akurat tym czynnikiem, ale nie sposób o tym nie pomyśleć.  Na tym jednak nie koniec problemów. Gra po zamknięciu pozostaje na liście procesów zżerając ochoczo 2,5 GB pamięci RAM. Za każdym razem proces musiałem zamykać ręcznie. Łatka będzie niezbędna.Call of Duty Black Ops 3Call of Duty: Black Ops 3 lubi złapać czkawkę nawet na całkiem wydajnym sprzęcie. Normą są niespodziewane i dość drastyczne spadki płynności dobrze wyreżyserowanych i świetnie odgrywanych filmików przerywnikowych. Podczas rozgrywki podobna sytuacja występuje rzadziej – w multi spadki płynności nie zdarzają się wcale, jednak w singlu nie są czymś niezwykłym. Problemem jest między innymi spore zapotrzebowanie na pamięć RAM. Testowałem grę na Core i5 4670k @4 GHz, podkręconym Radeonie R9 280X OC oraz 16 GB pamięci RAM. O ile w większości przypadków w maksymalnych ustawieniach, przy nieco zmniejszonym MSAA utrzymywałem 50-60 kl./s., to napotykałem czasem na spadki o około 15-20 klatek.
Call of Duty: Black Ops 3 trybem multiplayer stoi
Dla nikogo nie będzie chyba zaskoczeniem jeśli powiem, że największy atut nowej produkcji studia Treyarch stanowi tryb rozgrywki wieloosobowej, na który składają się konwencjonalne potyczki rozgrywające się pomiędzy graczami oraz tryb Zombie, pozwalający także na zabawę w pojedynkę. W zależności od modelu gry w szranki stanie od 4 do 18 graczy.Call of Duty Black Ops 3Zabawę wieloosobową postanowiono wzbogacić poprzez wprowadzenie do gry dziewięciu postaci zwanych „specjalistami”. Każda z nich posiada swój unikalny, choć skromny, zestaw dwóch umiejętności oraz broń klasową. Przyzwyczajenie się do sterowania każdym ze specjalistów wymaga pewnej ilości obycia i każdy po jakimś czasie znajdzie bohatera, w ciele którego czuje się najlepiej. Wolicie skradanki i zabójstwa z ukrycia? Spectre jest dla Was. Lubicie pistolety? Pokażcie oponentom co potraficie wcielając się w postać Serapha.Call of Duty Black Ops 3Jak przystało na serię Call of Duty, w ramach multiplayera udostępniono bardzo dużo zróżnicowanych trybów zabawy, które zapewnią rozrywkę na naprawdę długi czas. Zupełną nowością jest tryb freerun, w którym korzystamy z cybernetycznych ulepszeń pancerza w taki sposób, by w sposób jak najefektywniejszy pokonać zręcznościowy tor przeszkód.
W nieco bardziej klasycznych trybach gracze po raz kolejny za pomyślne ukończenie serii zabójstw nagradzani będą możliwością aktywowania jednego ze zdefiniowanych przez siebie śmiercionośnych gadżetów. Spośród grona aż 18 tego rodzaju dodatków będziemy musieli wybrać 10, z których skorzystamy na polu walki, w zależności od osiągniętego na nim wyniku. Rzecz jasna dalej możemy konfigurować w dowolny sposób zestawy uzbrojenia, z którymi wyruszymy w bój. Wszystkie mapy są wielopoziomowe i pozwalają na prowadzenie bardzo efektownych i dynamicznych walk.
Pamiętajmy, ze w tryb wieloosobowy towarzyszący poprzednim częściom cyklu w dalszym ciągu grają miliony osób na całym świecie, więc inwestycja w Black Ops 3 to inwestycja w zabawę na długie lata (o ile tylko wcześniej się Wam nie znudzi).
Tryb Zombie, czyli doskonała gra w grze
Jak można nie lubić trybu Zombie w Call of Duty? Black Ops 3 wynosi go na zupełnie nowy poziom oferując możliwość zabawy w kooperacji dla maksymalnie czwórki graczy, którzy wcielą się postaci rodem z lat 40’ ubiegłego stulecia i walcząc z nieumarłymi przemierzać będą połacie jednej mapy (jeśli nie zakupimy stosownego dodatku dodającego kolejną), ale za to jakiej!Call of Duty Black Ops 3Zombiaki eksterminować będziemy na ulicach amerykańskiego miasta, utrzymanego w klimacie minionej epoki. W podobnym zresztą stylu Treyarch przygotowało menu trybu Zombie oraz wszystkie towarzyszące mu niespodzianki, a tych jest bez liku! Dość powiedzieć, że te ukryto wewnątrz… gum do życia. Rozwój postaci jest tutaj zupełnie niezależny od trybu wieloosobowego, podobnie jak arsenał i umiejętności. Tryb Zombie to po prostu niezła wewnątrz… niezłej gry.
Podsumowanie
Chciałbym powiedzieć, że Black Ops 3 jest grą bardzo dobrą, ale niestety tego zrobić nie mogę. Standardowo już dobremu trybowi multiplayer oraz wciągającej rozgrywce Zombie towarzyszy mocno zbugowana kampania dla jednego gracza oraz problemy z optymalizacją silnika graficznego, niejednokrotnie uniemożliwiające grę.Call of Duty Black Ops 3Grający w Black Ops 3 są niemal jednogłośni: „ale to już było!”. Na szczęście producent zadbał o to, żeby w grze pojawiło się co najmniej kilka ciekawych nowości pozytywnie wpływających na rozgrywkę. Arsenał jest doprawdy imponujący, podobnie jak wachlarz akcesoriów do broni i możliwość modyfikacji umiejętności głównego bohatera. System osiągnięć do odblokowania, podobnie jak liczne znajdźki oraz tryb Nightmare dostępny po ukończeniu kampanii zachęcają do ponownego jej zaliczenia.
Jeśli Treyarch wypuści wkrótce aktualizację, która rozwiąże problemy ze stabilnością gry – do oceny będziecie mogli doliczyć 10% jej wartości. Obiecuję edytować wtedy recenzję i dopisać co tak naprawdę się zmieniło.

Mocne strony:—–Słabe strony:
—–

 

 • – doskonały tryb Zombie
 • – wciągający multiplayer z kilkoma nowościami
 • – niezła kampania
 • – intrygująca i wciągająca fabuła
 • – ciekawe filmiki przerywnikowe
 • – cyberulepszenia
 • – spora ilość przedmiotów do odblokowania
 • – system osiągnięć i znajdziek
 • – grywalność w trybie multi

 

 

 • – bugi uprzykrzające grę
 • – przeciętna oprawa graficzna
 • – słaba SI przeciwników
 • – brak możliwości destrukcji otoczenia

 

Ocena ogólna: 78%

 

 

Grę do testów dostarczył nam CDP.pl – polski wydawca Call of Duty: Black Ops 3. Dziękujemy!