Całe polskie przedwojenne kino za darmo w internecie

Niezwykły okres Polski międzywojennej owocował we wspaniałe wytwory kultury. Z pewnością nawet średnio sumienny licealista może wymienić kilka faktów z tamtego okresu, a co dopiero ludzie obeznani ze sztuką i pasjonaci. Teraz niezwykły skrawek tej rzeczywistości ma szansę zadziwić każdego internautę. Chodzi o międzywojenne kino.
Jak zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” cała polska twórczość filmowa sprzed wojny zostanie scyfryzowana i udostępniona w internecie! A zatem zobaczymy na swoich monitorach podziwianych przez nasze babcie i prababcie: Polę Negri, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę i wielu innych sławnych aktorów w ich najlepszych rolach.
Dotychczas najłatwiej trafić można było na te filmy w kanale Kino Polska dostępnym na platformach cyfrowych i satelitach. Teraz cyfryzacja tych filmów pozwoli na szeroki do nich dostęp. Wszystko dzięki tak zwanej domenie publicznej. W Europie zostały za nią uznane te dzieła, co do których wygasły prawa autorskie i które zgodnie z dyrektywami Komisji Europejskiej powinny zostać udostępnione mieszkańcom Unii jako wspólne dziedzictwo dostępne we wspólnej cyfrowej bibliotece Europeana.
Wszystko będzie można odnaleźć pod adresem www.europeana.eu. Teraz bezpłatnie dostępnych jest już ponad 20 mln dokumentów, książek, obrazów, fotografii i utworów muzycznych. W Polsce najbardziej zaawansowane są prace nad udostępnianiem zasobów filmowych z II RP. Wszystkie filmy zostaną udostępnione w portalu domeny publicznej w ciągu roku.

Źródło: PAP, DGP, europeana, filmpolski.pl