Brytyjczycy przeprowadzili pierwszą w historii operację oka z udziałem robota

Lekarze z Uniwersytetu Oksfordzkiego jako pierwsi w historii pomyślnie przeprowadzili operację oka z udziałem robota. Robert MacLaren, profesor okulistyki na uniwersytecie, wraz ze swoim zespołem zdołał zręcznie usunąć bardzo cienką błonę znajdującą się wewnątrz tego narządu, a dokonał tego dzięki pomocy maszyny znanej jako Robotic Retinal Dissection Device, w skrócie – R2D2.
R2D2 został zaprojektowany przez duńską firmę Preceyes BV do przeprowadzania precyzyjnych operacji oczu. Robot ten dostaje się do wnętrza oka za pomocą igły tworzącej otwór o średnicy wynoszącej mniej niż milimetr i tą samą drogą się z niego wydostaje. Co więcej, maszyna ta potrafi „filtrować” drżenie rąk lekarza (a nawet drobne „pulsowanie” związanie z biciem serca), który steruje ruchami maszyny, zapobiegając wykonywaniu niezamierzonych działań.
„Obecna technologia skanerów laserowych oraz mikroskopów pozwala nam na obserwowanie chorób siatkówki w skali mikroskopowej, ale rzeczy które widzimy przekraczają fizjologiczny limit tego, na czym ludzka dłoń potrafi operować. Dzięki robotowi otworzyliśmy zupełnie nowy rozdział w historii operacji oczu.” – powiedział doktor MacLaren.
Jak zobaczycie w poniższym filmie, w tym przypadku zespół chirurgów miał za zadanie usunąć niewielką błonę, która pojawiła się przed siatkówką pacjenta i spowodowała zaburzenie widzenia. Zazwyczaj, podczas takiej operacji lekarze muszą wykonywać wszelkie ruchy między uderzeniami serca, ale dzięki kontrolowanemu z pomocą joysticka R2D2 zabieg można ukończyć w znacznie krótszym czasie.

R2D2 musi przejść  w sumie 12 testów klinicznych, a wspomniana operacja była pierwszym z nich. Kolejne zabiegi mają być bardziej skomplikowane i stanowić dla maszyny większe wyzwanie. Miejmy nadzieję, że robot poradzi sobie z nimi jak najlepiej.

Źródło:Uniwersytet Oksfordzki