Bloomberg: Elon Musk buduje swój własny Hyperloop

Elon Musk ma najwyraźniej zbyt dużo wolnego czasu. 20 lipca CEO SpaceX, Tesli oraz Boring Company otrzymał od rządu USA „werbalne pozwolenie” na zbudowanie połączenia Hyperloop między Nowym Jorkiem a Waszyngtonem. Teraz, serwis Bloomberg donosi, że Musk zamierza nie tylko wykopać tunel między tymi miastami, ale również samodzielnie zbudować cały system tranzytowy.
Już od pewnego czasu pojawiały się znaki, które sugerowały, że Musk cofnie swoją obietnicę, iż sam nie skomercjalizuje pomysłu zaproponowanego w 2013 roku. Filantrop zawsze interesował się technologią hyperloop – zorganizował kilka konkursów inżynieryjnych z nią związanych i nadal, za pośrednictwem SpaceX, posiada prawa do znaku towarowego „Hyperloop”. Co ciekawe, strona internetowa dotycząca trzeciego etapu konkursu dla studentów zawierała zdanie: „Sami nie pracujemy nad komercyjną wersją Hyperloop”. To zdanie niedawno ze strony zniknęło.
Decyzja Muska, aby samemu zaangażować się w wyścig o budowę pierwszej gotowej do użytkowania linii Hyperloop, z pewnością będzie miała spory wpływ na trzy start-upy, które już pracują nad realizacją wizji CEO SpaceX. Firma, która wydaje się być najbliżej tego celu – Hyperloop One, właśnie przeprowadziła test na swoim torze w Nevadzie, podczas którego jej pasażerska kapsuła osiągnęła prędkość wynoszącą 308 kilometrów na godzinę.
Chociaż swoim działaniem Musk może zachęcić inne przedsiębiorstwa do sprawniejszej pracy, raczej nie przekona w ten sposób krytyków i sceptyków, którzy nie wierzą w możliwość stworzenia takiego środka transportu. Miejmy jednak nadzieję, że w końcu udowodni im, jak bardzo się mylili.

Źródło: Bloomberg