Blokujesz reklamy? Sprawdź czy padłeś ofiarą oszustwa

W obecnych czasach trudno jest komfortowo poruszać się po Internecie nie korzystając przy tym z któregoś z popularnych programów blokujących reklamy. Wśród najpopularniejszych wtyczek znajdują się obecnie uBlock Origin oraz znany, lubiany i doceniony już przez ponad 10 milionów pobierających, Adblock Plus. Jeśli jednak ostatnimi czasy pobieraliście drugie z tych narzędzi, powinniście sprawdzić, czy nie padliście ofiarą oszustwa.
W sklepie z aplikacjami Chrome Web Store pojawiają się od czasu do czasu programy szkodliwe lub co najmniej podejrzane. Jak wielką różnicę robi wielkość liter w nazwie programu? Jak się okazuje, kolosalną. 37 000 osób pobrało bowiem rozszerzenie o nazwie AdBlock Plus, które okazało się dziwnego rodzaju kopią popularnego blokera reklam o nazwie Adblock Plus. Tak, obie aplikacje różniły się wielkością zaledwie jednej litery.Co ciekawe, fałszywa aplikacja zaskarbiła sobie uznanie pobierających, którzy wystawiali jej średnio 4 gwiazdki na 5 możliwych. Warto zaznaczyć, że prawdziwy Adblock Plus legitymuje się średnią ocen na poziomie 4.5 gwiazdki.
Do tej pory nie wiadomo jakie szkody mogła wyrządzić aplikacja AdBlock Plus i na jakiego rodzaju działanie była nastawiona. Do tej pory w kodzie nie znaleziono fragmentów, które sugerowałyby kradzież danych lub obecność szkodliwego oprogramowania. Tak czy inaczej, każdy z Was powinien sprawdzić czy nie korzysta z fałszywej wersji wtyczki. Zrobicie to przechodząc do Menu, a następnie do sekcji Więcej narzędzi i Rozszerzenia.