Bill Gates: Pracujące roboty powinny płacić podatki

Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że w przyszłości roboty będą stanowić coraz większą część siły roboczej. To niewygodna sytuacja dla organów rządowych, które spory procent przychodów czerpią z podatków dochodowych i obowiązkowych ubezpieczeń. Były szef Microsoftu uważa, że najlepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie obowiązku płacenia podatków przez roboty – a dokładniej przez ich właścicieli.
W wywiadzie dla portalu Quartz Bill Gates zauważa, że pracownik fabryki zarabiający 50 000 dolarów musi poświęcić część tego przychodu na rzecz podatku dochodowego, ubezpieczenie społeczne i inne obowiązkowe płatności – tym samym logiczne jest, że wykonujący tę samą pracę robot powinien przynosić podobne korzyści dla budżetu państwa. Oczywiście Gates nie ma na myśli wizji świadomych androidów samodzielnie odpowiedzialnych za opłaty. Pieniądze miałyby pochodzić od firm oszczędzających przez niezatrudnianie ludzi oraz od producentów robotów.
Podatek od automatyzacji mógłby pomóc osobom, które stracą zatrudnienie na rzecz robotów, poprzez finansowanie szkoleń na pozycje wymagające ludzkiego zrozumienia i uczuć, jak na przykład opieka nad starszymi lub praca z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Być może już w następnych kilku–kilkunastu latach dowiemy się, jak w rzeczywistości będzie działać podatek od pracujących maszyn.
Oczywiście wprowadzenie nowych przepisów nie zostanie entuzjastycznie przyjęte przez firmy produkujące roboty i wykorzystujące je do prac wykonywanych wcześniej przez ludzi. Gates podkreśla, że to nie powinno stanąć na drodze do innowacji, a entuzjazm wobec robotów powinien być większy niż strach przed rozwojem.

W zeszłym miesiącu Mandy Delvaux, europosłanka z Luksemburga, postulowała wprowadzenie nowych przepisów dotyczących automatyzacji – w tym właśnie podatku od pracy robotów. Na razie jednak Parlament Europejski odrzucił tę propozycję, argumentując swą decyzję ryzykiem „bardzo negatywnych skutków dla konkurencyjności i zatrudnienia”.

Źródło:TECHSPOT