Badacze stworzyli baterię protonową, która wykorzystuje węgiel zamiast litu

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne stworzyli pierwszy na świecie akumulator protonowy, który wykorzystuje węgiel i wodę zamiast litu, który jest stosunkowo drogim i rzadkim surowcem. W zasadzie, akumulator ten jest hybrydą między wodorowym ogniwem paliwowym a baterią chemiczną.
Podczas ładowania tego akumulatora woda rozkładana jest w celu wytworzenia protonów, które następnie przepuszczane są przez membranę. Protony te wiążą się z elektrodami węglowymi. Zasadniczo odbywa się to bez wytwarzania cząsteczek wodoru.
Kiedy przychodzi czas na wykorzystanie zmagazynowanej energii, jony wodoru są uwalniane. Porzucają one po jednym elektronie, aby ponownie utworzyć protony. Elektrony dostarczają energię, a protony łączą się z tlenem i innymi elektronami, aby przekształcić się w wodę.BateriaFakt, że taka bateria nie wytwarza wodoru cząsteczkowego, który przyjmuje formę gazu, jest kluczem. Tradycyjne ogniwa paliwowe muszą wytwarzać gaz wodorowy, a następnie dzielić go ponownie na protony, co zmniejsza wydajność. Dlatego że nowa bateria nie wytwarza cząsteczek wodoru, jest znacznie wydajniejsza. Nawet bez jakichkolwiek optymalizacji, pod względem efektywności dorównuje bateriom litowo-jonowym.
Profesor John Andrews, który przewodził badaniom, powiedział, że nowa bateria być może pojawi się na rynku już za pięć czy dziesięć lat. No cóż, musimy poczekać, aby się o tym przekonać. W końcu, nie jedna bateria która obiecywała nową jakość nigdy nie opuściła laboratorium.

Źródło: The Guardian