Autokorekta w telefonie przyczyną zabójstwa

Osoby, które tworzyły opcję autouzupełniania i autokorekty nigdy chyba nie przypuszczały, że jej działanie może pośrednio prowadzić do śmierci. Josef Witkowski został zamordowany w wyniku SMSowego nieporozumienia.
Brytyjska gazeta Bolton News donosi, że feralnego dnia, Witkowski otrzymał wiadomość od swojego znajomego – Neila Brooka. Ten zeznał w sądzie, że jego SMS miał zawierać sformułowanie „mutter”. Oznacza ono tyle, co „maminsynek”, nie mając przy tym negatywnego zabarwienia. Oprogramowanie w telefonie zmieniło jednak wyraz na „nutter”, oznaczający „szaleńca” lub „wykolejeńca”.
Podziałało to na Witkowskiego jak płachta na byka. Panowie wymienili jeszcze parę SMSów, po czym Witkowski postanowił złożyć wizytę Brook’owi w jego apartamencie w Walkden w Greater Manchester. Wywiązała się walka na noże, która doprowadziła do śmierci Witkowskiego. Policyjni śledczy poinformowali, że Brook zadał koledze łącznie 104 rany.

Sąd oskarżył go o morderstwo, jednak bardzo szybko zmienił kwalifikację prawną na zabójstwo z premedytacją. „Witkowski miał przy sobie duży nóż kuchenny. Też miałem przy sobie nóż, więc wyciągnąłem go i zrobiłem z niego użytek. A wszystko przez drobne nieporozumienie…”
Raporty policji nie podają marki ani modelu telefon, z którego korzystano. Nie powinniśmy się jednak obawiać, bowiem Polacy chyba nie są aż tak porywczy, prawda? Autokorekta często daje się we znaki użytkownikom telefonów. Dowodem na to jest między innymi strona www.damnyouautocorrect.com, na której internauci zamieszczają swoje smsowe wpadki.