Astronomowie wykonali najlepsze w historii zdjęcie gwiazdy innej niż Słońce

Chociaż poniższe zdjęcie jest znacznie mniej ostre niż fotografie wykonane w HD, do których przywykliśmy, jest to najlepsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie gwiazdy, która nie jest Słońcem, jakie do tej pory wykonano. Zespół astronomów będący pod przewodnictwem Keiichi’ego Ohnaki wykorzystał należący do ESO zespół teleskopów VLT (Very Large Telescope), aby ten widok uchwycić.
Gwiazda widoczna na zdjęciu to Antares, jedna z największych i najjaśniejszych w gwiazdozbiorze Skorpiona. Na niebie można ją zobaczyć gołym okiem, ale nigdy dotąd nie mieliśmy szansy na to, aby przyjrzeć się jej tak dokładnie. Antares jest czerwonym nadolbrzymem i znajduje się około 550 lat świetlnych z dala od Słońca.AntaresZespół VLT składa się z czterech teleskopów o średnicy zwierciadła wynoszącej 8,2 metra oraz czterech mniejszych, których zwierciadła mają po 1,8 metra średnicy. Wspólnie tworzą one ogromny wirtualny teleskop. Dzięki temu mają możliwość dostrzegania szczegółów, których pojedynczy teleskop nie byłby w stanie samodzielnie zauważyć.
Ohnaka wraz ze swoim zespołem zdecydował się na obserwacje Antaresa, ponieważ nadal jest tajemnicą to, jak tak duże gwiazdy „tracą masę tak szybko w końcowych fazach swojej ewolucji”. Mapowanie jego powierzchni i oraz ruchu gazów w jego atmosferze jest „kluczowym krokiem w kierunku wyjaśnienia tego problemu.”
Poniżej umieściliśmy opublikowaną przez zespół mapę wysokości powierzchni Antaresa, na której czerwony kolor reprezentuje gazy się od nas oddalające, a niebieski – gazy, które się do nas zbliżają.Antares

Źródło:ESO