Asteroida, która zabiła dinozaury posłała tsunami dookoła całego świata

Masywna kosmiczna skała, która uderzyła w naszą planetę około 65 milionów lat temu, wywołała masowe wymieranie, które doprowadziło do zagłady dinozaurów i dało ssakom szansę na dominację. Różne części świata zostały na różne sposoby dotknięte tym zdarzeniem, a nowe badania pokazują, czego z jego powodu doświadczyły oceany oraz regiony przybrzeżne.
Oczywiste jest to, że wszystko co znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie uderzenia asteroidy, zostało całkowicie zniszczone. Nowe badania sugerują dodatkowo, że planetoida, która spadła u wybrzeża dzisiejszej Ameryki Środkowej, spowodowała powstanie gigantycznego tsunami prosto z naszych koszmarów.
Wiemy, jak niszczycielskie potrafią być tsunami. Ludzkość regularnie musi radzić sobie z ogromnymi falami wytwarzanymi w rezultacie erupcji wulkanów czy trzęsienia ziemi. Dzięki wynikom badań zaprezentowanych podczas konferencji Amerykańskiej Unii Geofizycznej, dowiedzieliśmy się, że tsunami wytworzone przez uderzenie asteroidy mogło mieć nawet 1,6 kilometra wysokości.

Jak donosi serwis Live Science, naukowcy musieli stworzyć nowy model komputerowy, aby dokładnie przewidzieć, w jaki sposób zderzenie asteroidy z Ziemią wpłynęłoby na okoliczne tereny, w tym ocean. Początkowo wykorzystano symulację komputerową do zwizualizowania wydarzeń, które miały miejsce do 10 minut od lądowania skały. Następnie użyto drugiego modelu – aby pokazać, jak sama fala wytworzona przez zderzenie przemieszczałaby się po kuli ziemskiej.
Modele pokazały, że w Zatoce Meksykańskiej fale poruszały się niesamowicie szybko, z prędkością sięgającą 145 kilometrów na godzinę. Te objęły jednak nie tylko Zatokę Meksykańską, ale w zasadzie wszystkie oceany świata. W niektórych miejscach miały one zaledwie 4 metry wysokości, a w innych aż po kilkaset metrów.
Masywne fale najprawdopodobniej zniszczyły regiony przybrzeżne i poważnie zakłóciły życie morskie. Pełne skutki ówczesnych wydarzeń zależały jednak od ogromnej chmury szczątków wyrzuconych w górę przez asteroidę. Ta, blokując docieranie światła słonecznego do roślin, z czasem je zabijała, zakłócając łańcuchy pokarmowe tak mocno, że ogromne dinozaury były skazane na śmierć.

Źródło:Live Science