Archival Disc – dysk optyczny o pojemności 300 GB

Będący efektem współpracy firm Panasonic i Sony Archival Disc powstał z myślą o długoterminowym przechowywaniu danych, dlatego też odporny jest na szkodliwe działanie wody i szkodliwe efekty zapylenia, a także zmiany w wilgotności i temperaturze otoczenia.

Na razie Archival Disc pozwala na przechowywanie 300 GB danych. W przyszłości mają pojawić się również warianty o pojemności 500 GB i 1 TB. To znacznie więcej niż do zaoferowania ma którykolwiek z dostępnych na rynku standardów dysków optycznych.

Dysk optyczny Archival Drive umożliwia jednokrotny zapis danych. Płyty są dwustronne, a na każdą stronę przypadają po trzy warstwy. Wariant o pojemności 300 GB zadebiutuje latem 2015 roku. Sony i Panasonic nie wyjawiły, kiedy dokładnie pojawią się warianty kolejne.

Dyski optyczne Archival Disc znajdą zastosowanie zarówno w przemyśle filmowym, którego wymagania z powodu coraz wyższych rozdzielczości nieustannie rosną, jak również w firmach, które przechowują dane w chmurze, a co za tym idzie potrzebują nośników do przechowywania kopii zapasowych.

Źródła: VR-Zone, Slashgear