Apple spowolni smartfony iPhone X i iPhone 8 od iOS 12.1, wbrew obietnicy

Kolejne aktualizacje systemów operacyjnych zazwyczaj zwiastują nowe funkcje, poprawki i ulepszenia. W przypadku systemu iOS 12.1 jest to także ograniczenie wydajności procesorów w kolejnych modelach smartfonów Apple. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, producent zmniejszy moc obliczeniową smartfonów iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iPhone X.
Oczywiście wszystko dla dobra użytkowników.
Chodzi o celowe obniżanie wydajności, będące już wcześniej przedmiotem szeroko zakrojonej dyskusji i będące powodem pozwów zbiorowych skierowanych przeciwko gigantowi z Cupertino. Przypominamy, że firma Apple obniża zapotrzebowanie energetyczne procesorów w smartfonach iPhone. Robi to rzekomo po to, aby uniknąć sytuacji, w której smartfon wyłącza się z powodu niewydolności starzejącej się baterii.
Na oficjalnej stronie wsparcia technicznego czytamy:

„System iOS w dynamiczny sposób zarządza szczytowym poborem mocy telefonów iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 i iPhone 7 Plus, aby zapobiec ich nieoczekiwanemu wyłączeniu i umożliwić ich ciągłe używanie. Ta funkcja zarządzania wydajnością jest specyficzna dla telefonu iPhone i nie ma zastosowania do innych produktów firmy Apple.”

„Począwszy od systemu iOS 12.1, ta funkcja jest dostępna na telefonach iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X, ale zarządzanie wydajnością może być mniej zauważalne ze względu na bardziej zaawansowaną konstrukcję sprzętu i oprogramowania tych modeli.”

Na szczęście, w związku z wcześniejszymi skargami ze strony użytkowników, a także krokom prawnym, jakie wobec Apple wystosowały krajowe organizacje konsumenckie, n.in. z Włoch, Apple umożliwia użytkownikom systemu iOS przywrócenie urządzeniom wyższej wydajności. Wystarczy zmienić stosowną opcję w ustawieniach urządzenia. Zanim funkcja ta została udostępniona wiele osób kupiło nowe smartfony, inne kupiły nowe baterie, które poleciło kupować Apple… Mimo możliwości wyłączenia throttlingu w ustawieniach niesmak pozostaje. Apple zarzekało się wcześniej, że zabiegi obniżające wydajność nie będą stosowane do smartfonów nowszych niż iPhone 7.
Drodzy właściciele smartfonów Apple, powiedzcie proszę: co musiałaby zrobić firma Apple, żeby Was do siebie ostatecznie zniechęcić?