Apple patentuje ekran imitujący różne rodzaje powierzchni

Force Touch to technologia, dzięki której ekran jest w stanie rozpoznawać siłę nacisku palca i dzięki temu reagować w odpowiedni sposób, w zależności od sposobu, w jaki wykonujemy określony gest. Apple idzie o krok dalej i patentuje wyświetlacz, który jest w stanie „udawać” różne rodzaje nawierzchni, a nawet… oddziaływać na niektóre zmysły.
Wszystko to będzie działo się za pomocą niewielkich zmian napięcia, temperatury oraz dzięki zastosowaniu wibracji. Dzięki temu opuszek palca poruszający się po powierzchni wielowarstwowego ekranu będzie w stanie wyczuwać rodzaje powierzchni odmienne od faktycznie zastosowanej. Dla przykładu: aby powierzchnia wydawała się chropowata, zostaną włączone odpowiednie wibracje, a symulacja powierzchni metalowej wywoła u użytkownika uczucie chłodu, a przynajmniej będzie chłodniejsza niż na przykład powierzchnia drewniana.Technologia nie jest może do końca przełomowa, bowiem zbliżony efekt dawała zaprezentowana przez Disney Research w 2013 roku powierzchnia specjalnego wyświetlacza 3D, podczas kontaktu z powierzchnią którego, można było wyczuwać nierówności dzięki mechanizmowi o podobnym działaniu.

Apple postanowiło jednak swój pomysł opatentować, więc jeśli ktoś w najbliższej przyszłości rozwinie taką właśnie ideę, to będzie to zapewne właśnie producent z Cupertino. Co istotne, dotykowy ekran tego rodzaju będzie mógł pełnić również funkcję touchpada. Mówi się, że pierwsze urządzenia wykorzystujące nową technologię mogą pojawić się jeszcze w tym roku.

Źródło: cultofmac