Apple musi zapłacić 532,9 miliona dolarów za złamanie patentów!

We wtorek późno w nocy, po 8 godzinach debatowania w Amerykańskim Sądzie Rejonowym dla wschodniej części Texasu, sędzia ogłosił że Apple nie tylko użyło patentów firmy Smartflash bez pozwolenia, ale również zrobiło to umyślnie. W związku z tym Sąd zdecydował, że firma z Cupertino musi zapłacić 532,9 mln dolarów amerykańskich. Nie jest to jednak pełna kwota 852 mln dolarów amerykańskich, jakich żądała firma Smartflash.
Po ogłoszeniu wyników Apple zasugerowało że wyrok w tej sprawie powinien być początkiem zmian w prawie patentowym (sic!). Według prawników Apple zmiany powinny ograniczać możliwość udziału w sporach patentowych takich firm jak Smartflash, czyli firm które same nie robią żadnych produktów, a są jedynie właścicielami patentów.
Firma Smartflash pozwała Apple w maju 2013 roku mówiąc, że oprogramowanie Apple (iTunes) narusza jej patenty dotyczące dostępu i przechowywania muzyki, wideo i gier. Rozprawa odbyła się w Tyler w centrum wschodniego Texasu, które w ostatnie dekadzie stało się miejscem rozstrzygania sporów patentowych. Firma Smartflash ma również swoją siedzibę w Tyler.
Kara ta jest szczególnie dotkliwa dla Apple, może to przyczynić się do zmiany polityki firmy w sprawach patentowych w Stanach Zjednoczonych. Jeśli tak, być może zakończą się bezsensowne spory patentowe. Czekamy na kolejne oświadczenia Apple w tej sprawie.

Źródło: nytimes.com