Aplikacja f.lux zadba o nasze oczy teraz także na Androidzie

Program f.lux, który zyskał ogromną rzeszę użytkowników w bardzo krótkim czasie trafie na kolejne urządzenia. Po tym, jak twórcy stworzyli wersje programu na system Windows, Mac OS X, Linux, a także iOS, przyszedł moment na to, by wkroczyć do najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie – Androida.
Program f.lux to bardzo przydatne narzędzie, które może znacznie zmienić nasze odczucia związane z używaniem komputera w godzinach, kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Oprogramowanie w odpowiedniej chwili zmienia bowiem temperaturę barwną wyświetlacza tak, aby emitował on mniej niebieskiego światła. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze oczy nie męczą się tak bardzo, a to może często stanowić rozwiązane dla problemów z zasypianiem. Program na podstawie naszej lokalizacji sam jest w stanie określić kiedy dokładnie powinna nastąpić zmiana. Samo przejście w „tryb nocny” jest na tyle płynne, że praktycznie nie jesteśmy w stanie go dostrzec.
Teraz twórcy stworzyli aplikację, która ma stanowić rozwiązanie dla osób, które zaraz przed snem często korzystają jeszcze z telefonu. Aplikacja wydana na system Android ma posiadać takie same funkcje, jak wersja komputerowa. Jest jednak jedno „ale”. A może nawet i parę.
Aplikacja ta znajduje się na razie we wczesnej fazie beta, choć już teraz możezostać pobrana ze Sklepu Google Play. Niestety będzie ona działała tylko na zrootowanych urządzeniach, jako że sam program ingeruje we właściwości systemu, które nie są dostępne dla zwykłych aplikacji. Jak informują twórcy, aplikacja może działać nieprawidłowo na niektórych urządzeniach. Do tej grupy zalicza się dużo smartfonów Samsunga z rodziny Galaxy. Instalowanie aplikacji odbywa się zatem na wyłączną odpowiedzialność samego użytkownika telefonu.
Mimo problemów związanych z wczesną fazą rozwoju aplikacji należy cieszyć się, że f.lux trafi na kolejne urządzenia. Miejmy nadzieję, że dalsze rozwijanie programu będzie przebiegało lepiej niż to w przypadku systemu iOS, gdzie aplikacja została ostatecznie zablokowana przez Apple. Co prawda, niedługo użytkownicy urządzeń zaprojektowanych w Cupertino otrzymają podobną funkcję Night Shift w ramach aktualizacji systemu do iOS 9.3, jednak niesmak związany z zablokowaniem f.lux nadal pozostanie.
Aplikację f.lux na urządzenia z Androidem pobierzecie tutaj. Wersje komputerowe dostępne są podtym adresem. Naprawdę warto wypróbować!