Aparat Hypercam potrafi zajrzeć pod powierzchnię niektórych przedmiotów

Hypercam to najnowszy wynalazek stworzony w ramach współpracy uczelni i specjalistów prywatnej firmy. Tym razem swoje siły połączyli wynalazcy z Uniwersytetu Waszyngtona i firmy Microsoft. Ich aparat jest w stanie zrobić zdjęcie tego, co znajduje się pod powierzchnią danego przedmiotu. Hypercam najlepiej działa z przedmiotami pochodzenia organicznego, na przykład owocami. Jednym z testów, w którym badano możliwości aparatu, było fotografowanie owoców, by sprawdzić, czy nie zaczynają się one psuć od środka. Wykonano fotografie 10 owoców, a Hypercam spisał się znakomicie w 94% przypadków.
Aparat Hypercam tworzy fotografie na siedemnastu różnych długościach fal światła, dzięki czemu jest on w stanie dostrzec to, co jest niewidzialne dla oka. Następnie aparat analizuje te siedemnaście fotografii i łączy je w jedną, która może pokazać nam rzeczy wcześniej niewidoczne dla nas. Jednym z bardzo dobrych przykładów, który możecie zobaczyć poniżej jest fotografia ludzkiej ręki. Na zdjęciu po prawej, wykonanym przez Hypercam, zobaczymy bardzo szczegółową powierzchnię skóry, a także zarysowane naczynia krwionośne znajdujące się pod nią. Hypercam powinien wiec bardzo dobrze sprawdzić się jako narzędzie do identyfikacji biometrycznej osób.  Pod tym katem urządzenie także zostało przetestowane – w czasie identyfikowanie 25 osób przez wiele razy aparat popisał się 99% skutecznością.Jak możemy podejrzewać, nie jest to oczywiście pierwszy takie aparat na świecie. Obrazowanie wielospektralne jest już bowiem od wielu lat stosowane, szczególnie przy wykonywaniu zdjęć Ziemi z kosmosu. Naukowcom z Microsoftu i Uniwersytetu Waszyngtona udało się jednak stworzyć urządzenie, który nie kosztuje parę tysięcy dolarów, tak jak innego tego typu aparaty. Hypercam ma bowiem kosztować około 800 dolarów. Co więcej, twórcy twierdzą, ze opracowali już sposób na zaimplementowanie takiego aparatu do smartfonów, a miałoby to kosztować zaledwie około pięćdziesięciu dolarów.

W tym momencie Hypercam nadal jest rozwijany. Nie jest on wolny od słabych stron, a jedną z największych z nich jest fakt, że urządzenie bardzo słabo sobie radzi w momencie, gdy fotografowany przedmiot jest oświetlony silnym źródłem światła. Twórcy Hypercam cały czas pracują jednak nad rozwiązaniem tego problemu i być może już niedługo aparaty, które są w stanie fotografować jeszcze więcej będą częściej pojawiać się w naszym otoczeniu.

Źródło: Techspot