Android wygenerował około 22 miliardów dochodu dla Google

Google zostało jakiś czas temu pozwane do sądu przez firmę Oracle za bezprawne wykorzystanie zmodyfikowanej technologii Java do tworzenia systemu Android. W związku ze sprawami procesowymi wyjawione przez prawnika Oracle zostały dane na temat przychodów i dochodów firmy Google w odniesieniu do najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego na świecie.
Według danych przytoczonych przez prawnika Oracle, które miały pozostać utajone, ale wcześniej wpadły w ręce dziennikarzy Bloomberga, przychód Google z systemu Android wyniósł 31 miliardów dolarów. Przełożyło się to na 22 miliardy czystego dochodu. W toku sprawy dowiedzieliśmy się też, że Google zapłaciło Apple okrągły miliard dolarów w 2014 roku, aby wyszukiwarka Google stała się domyślnym narzędziem do wyszukiwania danych w Internecie na systemie iOS.
Spór pomiędzy Oracle a Google trwa już od 2010 roku i nic nie wskazuje na to, aby mógł on szybko się zakończyć. Obecnie sprawa jest na etapie wyceniania strat po obu stronach. Proces pierwotnie wygrywało Google, jednak po kilku apelacjach zaczął on przybierać obrót korzystny dla Oracle.