Adobe Flash ma „umrzeć” w ciągu nadchodzących 24 miesięcy

Serwis Encoding.com przygotował coroczny raport dotyczący najpopularniejszych formatów plików, jakie są obecnie używane w Internecie. W dokumencie tym  znajdziemy bardzo ciekawe statystki dotyczące używanych formatów do odtwarzania filmów w Internecie. Wynika z nich, że wtyczka Adobe Flash w ostatnim czasie bardzo straciła na znaczeniu, a to może zwiastować jej (przez wielu oczekiwany) koniec.
W 2015 roku wtyczka Flash (pliki z rozszerzeniami .flv) stanowiły tylko 6% plików wideo znajdujących się w Internecie. W 2014 roku takie pliki stanowiły 21% wszystkich filmów, a więc spadek udziałów niegdyś najpopularniejszego formatu wideo jest znaczący. Serwis Encoding.com przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat format ten będzie tak rzadko używany, że nie będzie on pojawiał się w statystkach serwisu. Jaki więc będzie jego następca?
Obecnie w statystykach króluje format H.264 (72%), głównie za sprawa ogromnej popularności serwisu Android. Format ten nie  jest nowy, jednak jest on znacznie bezpieczniejszy i lepiej zoptymalizowany od przestarzałej wtyczki Adobe. Zaraz za H.264 znajdziemy jednak format WebM, który od pewnego czasu rośnie w siłę za sprawą rosnącej popularności kodu HTML5. Prawdopodobnie to właśnie ten ostatni format plików będzie  przyszłością Internetu (przynajmniej w ciągu najbliższych paru lub parunastu lat) i niedługo swoja popularnością prześcignie H.264.
Wiadomość o coraz szybszym upadku formatu Flash z pewnością ucieszy osoby dbające o bezpieczeństwo swoich danych. Adobe Flash był krytykowany za swoją słabą optymalizację i wolne działanie, jednak największym problemem było jego bezpieczeństwo. W ostatnich miesiącach odkrywano wiele luk, dzięki którym hakerzy mogli łatwo dostać się do komputera jakiejkolwiek osoby posiadającej zainstalowany ten dodatek. Niestety, programiści Adobe w pewnym momencie nie byli w stanie poradzić sobie z naprawą wszystkich błędów, a co więcej, nie była ona opłacalna. Całkowite zrezygnowanie z tej technologii jest więc jedynym wyjściem. Miejmy nadzieję, że format ten rzeczywiście zostanie porzucony w ciągu najbliższych 2 lat, a miejsce po nim wypełnią nowsze, bezpieczniejsze technologie.

Źródło: The Verge, Encoding.com