50 chorób oczu – tyle potrafi zidentyfikować SI DeepMind

Od ostatnich dwóch lat DeepMind, należąca do Google firma zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją, pracuje nad nową metodą wykrywania chorób oczu, które pozbawiają ludzi wzroku. Teraz firma postanowiła pochwalić się wynikami swoich wysiłków. Okazuje się bowiem, że jej system potrafi zidentyfikować aż 50 różnych chorób, równie efektywnie co lekarze.
Przedsiębiorstwo tłumaczy, że dokonało tego poprzez połączenie dwóch sieci neuronowych, które otrzymały zadanie analizowania skanów wykonanych metodą optycznej tomografii koherencyjnej (OCT). Skany te to trójwymiarowe obrazy, które lekarze zwykle oglądają w celu wykrywania objawów chorób oczu, takich jak krwawienie.
Po pierwsze, sieć segmentująca analizuje skan OCT, aby stworzyć mapę różnych typów tkanki oka wraz z wszelkimi objawami choroby oka, na które się natknie. Następnie, sieć klasyfikująca ogląda te mapy, aby postawić diagnozę i polecić leczenie.AIFirma dodała, że zaprojektowała swój system tak, aby dać innym badaczom wgląd w działanie sieci neuronowych. Przede wszystkim, lekarze mogą oglądać mapy stworzone przez nie na podstawie skanów OCT. Dodatkowo, system podaje, jak pewny jest na temat w swojej diagnozy w procentach, dzięki czemu lekarze wiedzą, jak bardzo mogą w danym przypadku na jego ocenie polegać.
Zastosowanie systemu DeepMind w medycynie mogłoby zapobiec opóźnieniom w wykrywaniu omawianych chorób. Jak wiadomo, im wcześniej się je zidentyfikuje, tym lepiej.
Co ciekawe, DeepMind podaje, że technologię filmy można by wykorzystać w parze z innymi rodzajami skanów oka. Wyobraźcie sobie, jak wielu osobom mogłaby ona pomóc wtedy.
Przedsiębiorstwo zakończyło właśnie pierwszą fazę współpracy badawczej z Moorfields Eye Hospital w Wielkiej Brytanii. Jeśli system przejdzie testy kliniczne, zostanie wprowadzony do 30 państwowych szpitali w Wielkiej Brytanii.

Źródło:The Verge