265 tys. złotych za dwa vlogi promujące Polskę – z waszych pieniędzy

Jakiś czas temu vloger Louis Cole (kanał FunForLouis), wraz z sześcioma innymi youtuberami odwiedził Polskę na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Wszyscy mieli stworzyć filmy promujące nasz kraj, które następnie umieszczone zostały w serwisie YouTube. Serwis WaszaTurystyka.pl dotarł do ciekawych informacji związanych z wynagrodzeniami, powołując się na swoje nieoficjalne źródła.
Louis Cole miał wystawić Polskiej Organizacji Turystycznej i Ministerstwu Sportu i Turystyki fakturę opiewającą na kwotę 265 tysięcy złotych. Na niej widnieją koszty biletu lotniczego oraz wynagrodzenie. Kwota jest astronomicznie wysoka, ale można powiedzieć, ze vloger promował nasz kraj, a nie robił kampanię dla marki, od której uzyskałby niższe wynagrodzenie. Bulwersujące jest to, że łącznie oba filmiki Cole’a obejrzało do tej pory… 145 000 osób na całym świecie! Jest to zasięg strasznie kiepski i byłby nienajlepszy nawet jak na polskie realia. Co najważniejsze: jakość filmów pozostawia wiele do życzenia.
Oto dwa materiały przygotowane przez vloggera:

YouTuber wywołał wcześniej na świecie spore kontrowersje jako osoba, która zachwalała kiedyś walory turystyczne Korei Północnej. Wszystko to oczywiście za pieniądze. O sprawie w 2016 roku pisał m.in. serwis Vanity Fair. Czy naprawdę chcemy, aby Polskę promowały takie osoby?
Oprócz Louisa Cole’a wynagrodzenia wypłacono także pozostałym youtuberom. Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej informował o budżecie na poziomie 800 tysięcy złotych, więc szóstka vlogerów dostała najpewniej 536 tysięcy złotych, do podziału.
Tak wielkie pieniądze przeznaczone na wynagrodzenia vlogerów o przeciętnych zasięgach mogłyby zostać spożytkowane lepiej. Takiej opinii wtórują przedstawiciele zagranicznych ośrodków turystycznych w Polsce zapytani przez serwis WaszaTurystyka.pl. Podali, że za cenę 250 tysięcy złotych można było zorganizować kampanię o zasięgu przekraczającym pół miliona osób oraz zaproszenie ok. 10 zagranicznych dziennikarzy. Alternatywnie, można było za to kupić kampanię telewizyjną.

„Taka kwota jako wynagrodzenie dla jednego twórcy jest trudne do obronienia. Co prawda nie znamy dokładnie założeń, ani efektów działań, ale można bez wahania stwierdzić, że taką kwotę dało się ulokować zdecydowanie lepiej, skuteczniej”komentuje Paweł Lipiec, specjalista ds. influencer marketingu.

Trudno jest uwierzyć, by nie dało się znaleźć innych, bardziej zasięgowych YouTuberów, którzy byliby w stanie zrobić Polsce ładną reklamę, na odpowiednim poziomie. Nawet w polskich realiach osobistości YouTube’a nie mają żadnych problemów z gwarantowaniem ruchu na poziomie ponad 100 000, wejść za nieporównywalnie mniejsze pieniądze. Akcja była finansowana przez polski Rząd, więc pieniądze nie wzięły się znikąd, a z kieszeni polskich podatników, więc sprawa powinna tym bardziej zainteresować wiele osób.
Czyżby pojęcie gospodarności było obce polskim instytucjom? Czy za przygotowanie kampanii odpowiadały aby na pewno osoby kompetentne? Zauważcie, że kanał FunForLouis ma 2 miliony subskrybentów, a zasięgi filmów osiągają ledwie kilkadziesiąt tysięcy oglądających (!). Czy nikomu nie wydaje się to podejrzane?
 

Źródło:WaszaTurystyka.pl