186 Gb/s to nowy rekord prędkości transferu

Naukowcy złamali światowy rekord prędkości transferu danych na dalekie odległości. Zmierzona przepustowość łącza wyniosła 186 Gb/s co jest równe ok. czterem tysiącom płyt blue-ray przesłanych w czasie jednej godziny. Osiągnięcie to zostało dokonane przez badaczy z Uniwersytetu Wiktorii w Kolumbii Brytyjskiej i Centrum Standaryzacyjnego Stanu Waszyngton w Seattle. Przesłali oni dane tam i z powrotem na dystansie ponad 210km, osiągając prędkość 186 Gb/s czyli znacznie więcej niż poprzedni rekord świata, który wynosił 119 Gb/s.
Nowa technologia używa wysokoprzepustowych serwerów postawionych przez sieć CANARIE (Canada’s Advanced Research and Innovation Network). Co najlepsze do uzyskania tej prędkości użyto standardowych łączy światłowodowych, istniejących już wcześniej i umożliwiających teoretycznie przesyły o niższej prędkości (ok. 100Gb/s). Żeby udowodnić przydatność metody dane przesłano również do innych miejsc w USA a nawet do Brazylii, z podobnymi wynikami. W przedsięwzięciu uczestniczyły również California Institue of Technology, Uniwersytet Michigan, Międzynarodowy Uniwersytet Florydy i Europejskie Centrum Badań Nukleranych (CERN).
To osiągniecie będzie miało wpływ przede wszystkim na tak zwane łącza rdzenia internetu, gdzie w ciągu sekundy trzema przesyłać dziesiątki albo setki gigabajtów danych. Skorzystają na nim również wielki korporacje internetowe jak Google czy Amazon. Jednak i zwykły użytkownik będzie mógł pośrednio zyskać, gdyż większe przepustowości w rdzeniu internetu oznaczają, ze końcowi dostawcy również będą mogli więcej nam zaoferować.
 

Źródło: vr-zone