Wirtualna rzeczywistość w szkołach zyskuje na znaczeniu!

Stworzony przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era oraz edutech Vulcan, Empiriusz, to przenośne laboratorium chemiczne w wirtualnej rzeczywistości oraz lekcje geometrii w VR. Program obejmuje obecnie dwa moduły tematyczne: laboratorium do przeprowadzania doświadczeń z chemii dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz moduł obejmujący naukę o bryłach dla uczniów szkół podstawowych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?

Wirtualne lekcje na porządku dziennym?

Empiriusz umożliwia prowadzenie lekcji w wirtualnej rzeczywistości dzięki goglom HTC VIVE Cosmos. Takie zajęcia są bardzo rozwijające, pozwalają na manipulowanie w cyfrowo wygenerowanej przestrzeni i przede wszystkim – są bezpieczne dla uczniów. Niezależnie od tego, czy będziemy uczyć się matematyki, czy też chemii, zgłębianie wiedzy może nabrać charakteru

Wspomniany Empiriusz to nowoczesny sprzęt na miarę XXI wieku. Przenosi on uczniów do nowoczesnego, wirtualnego laboratorium wyposażonego we wszystko co niezbędne do skutecznej nauki chemii. W ramach rozwiązania możliwe będzie prowadzenie wirtualnych eksperymentów i zgłębianie nawet najbardziej skomplikowanych procesów chemicznych w przystępny dla uczniów sposób.

„Wirtualne laboratorium Empiriusz pokazuje wpływ, jaki wirtualna rzeczywistość może mieć na nowoczesne środowiska nauczania, wprowadzając nas w zupełnie nowy wymiar edukacji. Stworzenie prawdziwego laboratorium w VR wyposaża nauczycieli w narzędzia, których potrzebują by dać uczniom bezpieczną i interaktywną przestrzeń do odkrywania podstawowych dziedzin nauki, takich jak chemia. Fascynujące jest widzieć potencjał immersyjnej edukacji opartej na VR, która ożywa dzięki takim innowacyjnym aplikacjom”. — Fabian Nappenbach, dyrektor ds. marketingu produktów na region EMEA, HTC VIVE.

Czytaj też: Startuje druga edycja Solve for Tomorrow!

Aby dołączyć do nowego programu szkoły przyszłości, placówki edukacyjne mają dostępne dwa programy rządowe w ramach, których mogą nabyć Empiriusza:

  • Szkoły podstawowe – program „Laboratoria Przyszłości”, zakup w 100% finansowany
    z programu, bez wkładu własnego. W tej chwili program trwa dla niesamorządowych szkół podstawowych.
  • Szkoły ponadpodstawowew ramach programu „Aktywna tablica” na lata 2021–2024 – wkład własny 10 900 zł, finansowanie z programu 14 000 zł.

Cena w powyższych programach zaczyna się od 24 900 zł. W niedalekiej przyszłości planowane jest udostępnienie w ramach Empiriusza możliwości nauki kolejnych przedmiotów.