Ważna nowość w Wiadomościach Google

Wiadomości Google to jedna z najważniejszych aplikacji służących do komunikacji. Służy nam zarówno do wysyłania SMS-ów, jak i do prowadzenia czatów w ramach usługi RCS. Koncern z Mountain View wprowadza do swojej aplikacji bardzo ważną nowość związaną z ochroną naszej prywatności.

Szyfrowanie end-to-end w czatach grupowych

Wszystkie czaty grupowe, w tym tekst oraz wszelkie pliki lub multimedia, będą szyfrowane podczas przesyłania danych między urządzeniami. Szyfrowanie end-to end konwertuje wymieniane dane na zaszyfrowany tekst. Można odszyfrować go wyłącznie z wykorzystaniem specjalnego klucza na urządzeniach wysyłających i odbierających wiadomość. Proces zapewnia poufność danych i wiadomości udostępnianych na czacie grupowym.

Na razie szyfrowanie w rozmowach grupowych w Wiadomościach Google jest dostępne w wersji beta. Aby uzyskać dostęp do tej funkcji, trzeba zgłosić się w charakterze testera aplikacji poprzez Google Play. Nie powinno minąć dużo czasu, zanim Google wprowadzi kompleksowe szyfrowanie wiadomości grupowych na szerszą skalę. Wpierw jednak konieczne jest sprawdzenie czy rozwiązanie aby na pewno jest niezawodne.

Czytaj też: Praktyki Huawei w Chinach – oto stanowisko polskiego oddziału

Google dodało szyfrowanie typu end-to-end w indywidualnych czatach już w 2021 roku. Funkcja działa w oparciu o protokół Google RCS. Trzeba korzystać z niego aplikacji Wiadomości Google, aby przesyłane dane były odpowiednio szyfrowane. Zwykłe wiadomości SMS i MMS nie są szyfrowane.